България е сред страните в ЕС с най-ниска изкупна цена на млякото


България е сред страните в ЕС с най-ниска изкупна цена на млякото
Снимка: iStock

1355

България е сред страните в ЕС с най-ниската изкупна цена на суровото мляко през месец юни 2023 г., сочат данни на ЕК, цитирани от Българския фермерски съюз, предава БТА.

В страната ни средната изкупна цена на млякото е била 41,15 евроцента за литър (около 80 ст.), или седмата най-ниска стойност, като по-ниски са цените още в Естония, Швеция, Ирландия и Румъния. През юни в ЕС най-ниски са били цените на суровото мляко в Латвия с 33,97 евроцента за литър и Литва с 34,57 евроцента за литър. Средната изкупна цена за суровото мляко в ЕС се е спаднала с 2,5% през юни спрямо май до 44,86 евроцента за литър, според данните на ЕК. От началото на годината поевтиняването на млякото в ЕС е с над 20% (от 58,97 евроцента за литър през януари), докато през 2022 г. цените се вдигаха всеки месец.

„В много части на България изкупната цена на суровото мляко е изключително ниска – 50-60 ст. за литър и животновъдите са на загуба“, отбелязва Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз, член на европейската „Копа – Коджека“.

„Млекопреработвателите продължават да изкупуват продукцията на много ниски цени, докато в магазините прясното мляко продължава да е значително по-скъпо – над 3-4 лв. за литър“, обясни той.

По думите му това са жестоки аномалии, защото спрямо 2022 г. поевтиняха горивата и електричеството, но преработвателите и хранителните вериги не свалиха цените на прясното, киселото мляко и млечните продукти. Според него цялата сметка се поема от животновъдите и потребителите. По думите му държавата в лицето на Министерството на земеделието и храните и Комисията за защита на конкуренцията трябва да направят проверки на пазара.

„Ако ситуацията с изкупната цена на млякото не се подобри, малките стопанства са изправени пред фалити“, заяви Стоянов. Млекопроизводителите са категорични, че всеки ден работят на загуба и не могат да издържат още дълго. Не могат да си позволят и да създадат малки ферми и сами да преработват млякото си, тъй като това е друга дейност с различни изисквания.

Част от прекупвачите и преработвателите отказват да изкупуват суровината дори на тези ниски цени, тъй като складовете им са пълни. Стопаните недоумяват каква е причината и коментират, че или има засилен внос, или е свито потреблението.

Данните на ЕК сочат още, че през юни цените на маслото, на обезмасленото и пълномасленото сухо мляко и на сиренето „Чедър“ в ЕС също са надолу спрямо предишния месец.

Най-силен е спадът при обезмасленото сухо мляко – със 7% до 2,27 евро за кг. Пълномасленото сухо мляко е поевтиняло с 3,1% до 3,44 евро за кг, а маслото – с 2,6% до 4,53 евро за кг. При чедъра понижението на цената е с 0,2% до 3,58 евро за кг.

От ЕК отчитат ръст на производството на сурово мляко в ЕС с 0,8% през първите 5 месеца на годината спрямо същия период на 2022 г. Производството на масло е нараснало с 1,7%, а на обезмаслено сухо мляко – с 0,9%. Най-силен ръст е регистриран при кондензираното мляко – с 5,6%. Същевременно при пълномасленото сухо мляко е отчетен спад от 2,3% на годишна база.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

С над 25% е намаляло производството на мляко у нас за последните 10 години

Саудитска Арабия иска да построи най-голямата млечна ферма в България

Българското кисело мляко вече е защитен продукт в ЕС

Още от Икономика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.82822
  • GBP
    1
    2.2865
  • JPY
    100
    1.18084
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички