Енергийна бедност: Студеният дом може сериозно да увреди здравето ви


Енергийна бедност: Студеният дом може сериозно да увреди здравето ви
Снимка: iStock

4266

Тъй като светът е в разгара на глобална енергийна криза, стотици милиони хора са изправени пред предизвикателство да отопляват дома си. Трайното пребиваване в студен дом може да доведе до сериозни и дълготрайни последствия, пише BBC. Цена на топлото: Кой начин на отопление ще ни излезе най-евтино тази зима?

Приблизително 36 млн. души в Европа не са могли да поддържат домовете си достатъчно топли през 2020 г. В САЩ 16% от населението е засегнато от енергийна бедност, включително 5,2 млн. домакинства, за които се счита, че са над федералната линия на бедността. В Китай пък се смята, че над 24-27% от хората на средна възраст и по-възрастните живеят в енергийна бедност. 3 милиона жители на ЕС нямат пари да отопляват жилищата си

Предвид нестабилния енергиен пазар и нестабилните цени на тока и на газа, особено в Европа, ситуацията може да се влоши.

Международната агенция по енергетика предупреди, че светът е в разгара на първата си "глобална енергийна криза" – до голяма степен предизвикана от войната в Украйна. Милиони хора по света вероятно ще са засегнати, но най-голямата тежест ще се озове върху плещите на най-бедните и най-уязвимите. Вече сме в световна енергийна криза: Кой ще пострада най-много?

Какво ще ни стане, ако стоим на студено вкъщи?

Последиците за здравето от всичко това са сериозни. Научните изследвания показват, че студените домове са вредни за обитателите им, а понякога дори и смъртоносни. При ниски температури има по-висок риск от инсулт, респираторна инфекция и падане или други наранявания заради намалената сила и сръчност на хората.

Студените домове могат да доведат и до краткосрочни, и дългосрочни последици за здравето. Хората, които имат рак, артрит или определени увреждания, могат да бъдат особено чувствителни към студа.

Според експерти, ако държите книга или телефон дълго време в студено помещение, ще започнат болки в ръцете, които ще се разпространяват нагоре. Енергийно бедните у нас: Колко тежка ще е предстоящата зима за тях?

Освен преките вреди от ниските температури, други фактори на околната среда в студените домове могат да окажат влияние на здравето на хората като влагата и мухълът, които са по-често срещани в лошо отопляваните къщи.

Спорите, отделяни от плесенните гъбички, дразнят белите дробове и могат да влошат състояния като астма. Според проучване животът във влажни и мухлясали условия за дълъг период е свързан с влошаване на белодробната функция. Децата, живеещи във влажни, мухлясали къщи, имат повишен риск от респираторни инфекции.

През 2020-2021 г. в Англия са регистрирани 63 000 смъртни случая през зимата, 10% от които се смятат за пряко свързани с енергийната бедност. Всички тези данни са причина правителствата да се борят с нея. Тъжно: Първи сме по енергийна бедност в ЕС

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

С какво се отопляват в Германия

Гърците изнемогват, дължат огромни суми за ток

Помощ в кризата: Германия дава до 3000 евро премия и опрощава сметката за газ

Помощите за отопление се вдигат със 100 лева, получават ги над 300 000 души

Държавата се чуди как да помогне на енергийно бедните

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.83027
  • GBP
    1
    2.27568
  • JPY
    100
    1.18127
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички