Газпром: Палач или спасител на Европа от газовото бедствие?


Газпром: Палач или спасител на Европа от газовото бедствие?
Снимка: Gazprom

10830

Руският гигант "Газпром" изпразни своите газови хранилища в Западна Европа до необичайно ниски нива преди зимата, засилвайки опасенията, че Москва умишлено е изострила недостига на доставки, което е повишило цените до рекордно ниво. Газът в Европа удари пореден рекорд, идва тежка зима

Въпреки че нивата на съхранение в европейските газохранилища са ниски, данните от европейската газова индустрия сочат, че най-големите дефицити са в обекти, притежавани или контролирани от "Газпром", което според критиците все повече показват опит за ограничаване на европейските енергийни доставки.

"Големите дефицити са в съоръженията на "Газпром". Путин и Газпром продължават да казват, че са изпълнили всичките си дългосрочни договори с клиенти. Е, те са снабдили клиентите си, но не са се снабдили сами", казва Доменикантонио де Джорджо, доцент по финанси в Католическия университет в Милано, който анализира данни от индустриалния орган Gas Infrastructure Europe.

Данните ясно показват, че в страни, където "Газпром" не притежава съоръжения за съхранение, като Франция и Италия, нивото на газ в хранилищата е достигнало почти нормалните нива за този период на годината, пише Financial Times.

Недостиг на газ в хранилищата в Европа

С изключение на обектите, контролирани от "Газпром", европейското съхранение на газ е точно в рамките на средните стойности за 5 години, които индустрията определя като предпоставка за сравнително безпроблемни доставки. Добавяйки контролираните от руския газов гигант съоръжения, общото ниво в Европа пада доста по-ниско, малко над 75% в сравнение с 85% до 95% за всяка от последните 5 години. "Газпром" има влияние върху почти 1/3 от всички газови хранилища в Германия, Австрия и Холандия.

Газохранилището Реден в Германия (на снимката горе), собственост на руската компания, което представлява почти 1/5 от капацитета на страната, е запълнено на по-малко от 10%, след като е било пълно през октомври 2019 г., според данните на Gas Infrastructure Europe. Съоръжението в Хайдах в Австрия, също управлявано от "Газпром" и едно от най-големите подземни хранилища в Централна Европа, е запълнено едва на 20%.

Руският президент Владимир Путин обяви, че е разпоредил на "Газпром" да изпомпва повече газ в своите хранилища в Германия и Австрия, след като приключи пълненето на вътрешните си хранилища на 8 ноември.

В предишни седмици той обвини за рекордните цени на газа европейските енергийни компании, които не пълнят достатъчно газ в подземните хранилища преди зимата и отрече Москва да е ограничила доставките за Европа.

"Това (доставките на повече газ, б.р.) със сигурност трябва да създаде благоприятна ситуация на европейския енергиен пазар или поне по-благоприятна", каза Путин пред главния изпълнителен директор на "Газпром" Алексей Милер.

Критиците на "Газпром" смятат, че изпразването на неговите складови съоръжения е равносилно на фино, но много ефективно усилие да се повлияе на европейските цени на енергията, които заплашват икономическото възстановяване от пандемията на коронавирус.

В газовата индустрия няма единодушие дали Русия нарочно задържа доставките към Европа, за да окаже натиск за по-бързо пускане на спорния газопровод "Северен поток 2", който заобикаля Украйна и доставя газ директно на Германия. Експерти: „Северен поток-2” няма да реши енергийната криза в Европа

Много анализатори твърдяха в края на лятото, че руското производство е на предела си, тъй като е трябвало да пренасочи повече от доставките си към запълване на вътрешни складове след дългата зима миналата година. По данни на "Газпром" през отоплителния сезон 2020-2021 г. са използвани общо 60,6 млрд. куб. метра газ от руските газови хранилища, което е исторически рекорд за руската газова индустрия.

Но миналата седмица държавната компания отказа да резервира допълнителен капацитет, който ще му позволи да увеличи доставките за Европа следващия месец – когато Русия трябва да е приключила със запълването на вътрешните си хранилища.

"Ако ме бяхте попитали миналия месец, щях да кажа, че Русия дава приоритет на пълненето на собствените си хранилища. Но техните хранилища в момента са почти пълни и изглежда нищо не им пречи да доставят повече газ за Европа, но все пак не го правят", обяснява Джунейт Казокоглу от консултантската компания Facts Global Energy.

Въпреки че европейските хранилища са били изчерпани от продължителната зима, е трудно да се каже защо съоръженията, собственост на "Газпром", не са презаредени, твърди Себастиан Блешке, ръководител на INES, германски търговски орган за сектора за съхранение на газ.

"Газпром" трупа рекордни запаси от 72,6 млрд. куб. метра в руските подземни хранилища и включва нови компресорни станции в две от най-големите си находища на полуостров Ямал, за да отговори на невижданото търсене. Компанията има готовност да доставя рекордните 847,9 млн. куб. метра газ на ден (на вътрешни и международни клиенти, б.р.). При нужда могат да бъдат да използвани запасите от хранилищата в Армения и Беларус, съобщават от руският газов гигант. Газпром изгражда огромни газохранилища из цяла Русия

Има ли надлъгване заради "Северен поток 2"?

Путин по-откровено свърза одобрението за "Северен поток 2" с увеличаване на доставките, като миналата седмица заяви, че "Газпром" може да увеличи потоците с допълнителни 17,5 млрд. куб. метра в деня след одобрението на газопровода от германските регулатори. Операторът на "Северен поток 2" заяви миналата седмица, че газопроводът е напълнен с газ в подготовка за започване на експлоатация, давайки знак, че Русия има наличен газ.

Нито Путин, нито Милeр казаха, че газът, който се изпомпва за съхранение в Европа, ще дойде от допълнителни обеми доставки, което показва, че Русия не е променила позицията си относно одобрението на "Северен поток 2". Готовият "Северен поток 2": Геополитически триумф на Русия или непростима грешка на Германия?

Цените на газа на най-голямата европейска борса TTF паднаха едва с 4,5% след коментарите на руския президент, което е ясен знак, че пазарът вярва, че Русия все още не се е ангажирала да доставя повече газ.

"По-рано през есента затегнатият вътрешен газов баланс на Русия можеше да е причината потоците (към Европа) да са скромни предвид високите цени. Но сега вярваме, че наличният газ се е увеличил... "Газпром" може да е готов да доставя повече газ, но при условие, че "Северен поток 2" получи зелена светлина", обяснява Катерина Филипенко, главен анализатор, отговарящ за европейските газови изследвания в Wood Mackenzie.

Германското министерство на икономиката обяви във вторник, че пускането на дългоочаквания газопровод няма да застраши енергийната сигурност на Германия или ЕС. Анализът на министерството е важно условие "Северен поток 2" да получи сертификация от Федералната мрежова агенция на Германия.

Въпреки това настроенията в Германия и Западна Европа се изострят. Аналена Бербок, съпредседателят на германската Зелена партия, която ще е част от бъдещата управляваща коалиция, заяви, че Европа не трябва да се поддава на "шантаж" от Русия за одобрението на "Северен поток 2", добавяйки, че смята, че скокът в цените на газа е бил умишлен.

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.82447
  • GBP
    1
    2.28285
  • JPY
    100
    1.17284
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички