Българският фермерски съюз се включва в националния протест на земеделците в понеделник


Българският фермерски съюз се включва в националния протест на земеделците в понеделник
Снимка: БГНЕС

1544

Българският фермерски съюз, член на европейската земеделска организация „Копа и Коджека“, се включва в националния протест на земеделските производителите. Решението е взето от Управителния съвет на организацията, заяви председателят Георги Стоянов в съобщението до медиите. Протестните действия в страната и столицата ще се започнат на 18 септември от 10:00 часа, като ще включват блокиране на гранични пунктове, главни пътища и автомагистрали.

Поводът за ескалиране на напрежението в земеделския сектор е решението на Народното събрание да се отмени забраната за внос на селскостопански стоки от Украйна. Инициативният комитет, в който влизат всички организации у нас, формулира 5 основни искания към управляващите.

На първо място продължаване на забраната за внос на слънчоглед, пшеница, царевица и рапица от Украйна и въвеждане на забрана за внос на нерафинирано олио, пресни и замразени плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти, месо и месни продукти, живи животни, мед и пчелни продукти от Украйна и завишаване на контрола на произхода, качеството и безопасността на вноса на селскостопански продукти в страната.

Земеделската общност настоява и за изплащане към земеделските производители до 30 септември т.г. на пълния размер на компенсациите за повишените разходи за производство вследствие на войната в Украйна и отпадане на тавана на помощта и незабавно изплащане на държавната помощ за компенсиране на земеделските производители със 100% пропаднали площи.

Друго искане е и осигуряване на нужните средства за пренотифициране на съществуващи държавни помощи и за нови държавни помощи, включително за минимални помощи „де минимис“ за производителите на грозде, картофи, малини, оранжерийна продукция и тютюн и за животновъдите и производителите на пчелен мед.

Инициативният комитет поставя като искане и облекчаването на условията по интервенциите по Стратегическия план на Общата селскостопанска политика (ОСП) с оглед доказване на произведената продукция по интервенциите за обвързано с производството подпомагане.

Българският фермерски съюз настоява министърът на земеделието и храните Кирил Вътев да започне да си говори с бранша. „Комуникацията с ведомството е много трудна и ограничена“, посочи Георги Стоянов, като допълни, че има още нещо, което трябва да се отвори – „подходът, който се случи от днес за утре, вкараха се предложенията за отпадане на забраната за внос на зърно от Украйна, а на следващия ден вече е на дневен ред да се гласува, няма го диалогът с браншовите организации, няма го диалогът какво би могло да се случи“. „Ние водим такъв, когато е на дневен ред самата тема, а не предварително. Тук ефектът не е само икономически, трябва да се вземе под внимание, че ситуацията, в която работим в момента, е различна. Но ако си представим, че утре Украйна ще стане член на ЕС, ние нямаме механизъм, по който да защитим производството, коментира Стоянов.

Председателят на Българския фермерски съюз смята, че правителството трябва да има цялостен подход към всички сектори в икономиката предвид геополитическата обстановка и икономическите последици от нея. За целта трябва да се направи стратегия за защита на българските производители и потребители с предвидимост в производството и гарантиране на пазари, като има и запазване на продоволствената сигурност.

От друга страна, да има защита на социалните интереси на производителите и населението на селските райони, защото загубата на пазари ще доведе до свиване на производството, съкращаване на работни места и по-засилено обезлюдяване на селските райони. Важно е да се оцени ефектът на въздействието на всяко политическо решение, пише в съобщението. Според Стоянов за целта е нужно да бъде създадена система и структура, която да идентифицира и управлява риска в земеделието. Също така да бъде осигурен финансов ресурс за гарантиране на компенсаторни мерки в резултат на последици от рискови ситуации и пазарни кризи. Това може да стане чрез създаването на Фонд за управление на кризи с финансов ресурс, добро решение към идеята за създаване на система за управление на риска и гаранционен фонд, който да я обезпечава. Така земеделските стопани ще имат сигурност, че при възникване на криза могат да бъдат защитени, за да имат финансов ресурс за подготовка за нова реколта, посочва още Българският фермерски съюз.

Вчера представители на 26 браншови организации от сектор „Земеделие“ се събраха на национална среща в Арбанаси, на която решиха, че от понеделник земеделски производители и преработватели започват протестни действия на възлови точки в страната, а във вторник протестите ще се насочат към София.

Според председателя на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов, НС със решението си е направило огромна услуга на земеделския сектор, като е обединило абсолютно всички браншови организации. Той подчерта, че предстоящите протести ще бъдат също обединение на всички, които имат общо със земеделието в България.

От сектора припомниха, че регистрираните земеделски производители са 70 000, но със сезонните работници заетите с тази дейност достигат до 1 млн. души.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

След решението: Земеделските производители излизат на протести в цялата страна

Отпускат допълнително 63 млн. лева за подпомагане на земеделците след падането на забраната за внос на зърно от Украйна

Окончателно: Парламентът отмени забраната за внос на зърно от Украйна

Още от Земеделие


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.82481
  • GBP
    1
    2.28811
  • JPY
    100
    1.16232
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички