Швейцария не одобри ваксината на AstraZeneca


Швейцария не одобри ваксината на AstraZeneca
Снимка: БГНЕС

5900

Швейцария отказа одобрение на ваксината срещу Covid-19 на компанията AstraZeneca, заяви в сряда лекарственият регулатор Swissmedic, позовавайки се на липсата на необходимата информация за вземане на решение, съобщи Ройтерс, предаде БГНЕС. 

Страната обяви отделно, че е поръчала още милиони дози ваксини срещу коронавирус от други производители. 

Швейцария, която вече е поръчала 5,3 милиона дози от AstraZeneca, заяви, че изчаква резултатите от изпитването на тази ваксина с участието на десетки хиляди хора в Северна и Южна Америка, след като при по-ранните тествания не са били предоставени ясни данни, включително за ефикасността ѝ при възрастни хора. 

"Веднага след получаването на резултатите временно разрешение може да бъде издадено с много кратко предизвестие", се казва в изявление на Swissmedic, като се добавя, че е необходимо да се получат допълнителни данни за безопасността, ефикасността и качеството на тази ваксина. 

"Наличните понастоящем данни не сочат към положително решение по отношение на ползите и рисковете“, се казва още в изявлението. 

От AstraZeneca за сега отказаха коментар на швейцарското решение. 

Компанията и нейният партньор, Оксфордският университет, защитиха своята ваксина ден по-рано, заявявайки, че тя има 76% ефективност срещу симптоматична коронавирусна инфекция в продължение на три месеца след еднократна доза, която ефективност се увеличава, ако бъде забавено поставянето на втората доза. 

На този етап разрешени за употреба в Швейцария са ваксините на Moderna и на BioNTech/Pfizer

Междувременно швейцарското правителство заяви, че е подписало сделка с германската биотехнологична компания Curevac и с шведското правителство за доставката на 5 милиона дози ваксини, както и предварителен договор с американския производител на ваксини Novavax за 6 милиона дози, и е осигурило още 6 милиона дози от ваксината на Moderna.  С тези нови заявки общите швейцарски поръчки за ваксини надминават 30 милиона дози, което е около два пъти повече от населението на страната около 8,6 милиона население при режим на двудозова ваксинация.

Въпреки че през миналата седмица Европейската агенция по лекарствата и ЕК одобриха прилагането на ваксината на AstraZeneca в ЕС, някои европейски държави взеха решение да ограничат използването на тази ваксина за определени възрастови групи, позовавайки се на липсата на данни за ефективността, особено при възрастните хора.

Белгия реши да не използва ваксината на шведско-британската компания AstraZeneca за лица над 55 години поради липса на достатъчно изследвания за възможни странични ефекти, съобщи националният ежедневник Le Soir.

Най-висшият консултативен орган в областта на здравеопазването във Франция одобри употребата на ваксината срещу COVID-19 на британско-шведската компания AstraZeneca, но само за хора под 65 години, предаде Ройтерс. Това стана четири дни след като Европейската агенция по лекарствата даде зелена светлина за този препарат.

Швеция също препоръча ваксината на AstraZeneca да се прилага само на хора до 65 години. 

Първата страна, взела подобно решение, беше Германия. В края на януари германската служба по ваксините препоръча да не се разрешава ползването на ваксината на AstraZeneca за хора на и над 65 години, докато не се получат достатъчно данни за ефективността й в тази възрастова група. Австрийският национален комитет по ваксинацията в неделя се присъедини към това становище.

Още от Здравеопазване


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.78094
  • GBP
    1
    2.33064
  • JPY
    100
    1.20263
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички