Родителите ще могат да подават и по мейл документите за семейни помощи


Родителите ще могат да подават и по мейл документите за семейни помощи
Снимка: iStock

4787

Значително облекчени ще бъдат родителите, които имат право на семейни помощи за деца, в подаването на нужните документи – ще могат да подават заявленията си директно и по мейл. Това предвиждат промени в правилника за прилагане на закона за семейни помощи за деца, предложени от социалното министерство, пише „Сега“.

Към момента заявленията-декларации се подават в дирекциите „Социално подпомагане“ по няколко начина – лично, чрез лицензиран пощенски оператор или по електронен път с квалифициран електронен подпис. В бъдеще обаче ще се добавят и още две опции – чрез персонален идентификационен код на НАП или НОИ или на електронния адрес на съответната дирекция „Социално подпомагане“. Това ще улесни сериозно хиляди родители, които получават различни видове еднократни или месечни семейни помощи. Такива са еднократните помощи при бременност, раждане, осиновяване, за отглеждане на близнаци, за отглеждане на дете от майка (осиновителка) студентка в редовна форма и др., или месечните помощи за отглеждане на дете до 1 г., за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, за отглеждане на дете с трайно увреждане и за деца без право на наследствена пенсия от починал родител. По-малки данъци и по-големи помощи за родители

Тези промени в правилника уреждат и реда, по който за пръв път от новата учебна година еднократна помощ ще получават и всички деца от втори, трети и четвърти клас. Доходите на семействата няма да имат значение. Досега еднократна сума получаваха само децата в първи и осми клас. Засега размерът на тази помощ е 300 лв., като сумата се определя с бюджета за съответната година. За 2023 г. още няма такъв, но за учебната 2023/24 г. има време нужните средства да се заложат. 300 лева помощ за всички деца до четвърти клас

Право на тази помощ ще имат както децата от държавните и общинските училища, но вече и тези от частните училища – под 3000 в цялата страна. От оценката на въздействието на проекта става ясно, че прогнозно за 2023 г. записаните деца от първи до четвърти клас ще са около 208 000 – по 52 000 деца в съответния клас. Записаните в осми клас пък се очаква да са около 50 000 деца, т.е. от еднократни помощи през 2023 г. следва да се възползват над 250 000 ученици.

Промяна има и при самотните осиновители, според която те ще получават без доходен критерий месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст и месечни помощи за отглеждане на дете до една година. Засега осиновителите, отглеждащи сами децата си и получават месечни помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, са около 320.

Промяна ще има и в разпоредбите на закона, свързани с отпускане на месечни помощи за децата със или без право на наследствена пенсия от починал родител. През 2022 г. 13 320 деца със или без право на наследствена пенсия са получили такива помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20- годишна възраст. От тези помощи за дете без право на наследствена пенсия от починал родител получават 2 027 деца.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Вдигат детските надбавки и майчинството

Хиляди първокласници вземат по 300 лв. за раници и тетрадки

Дадоха по 300 лв. на 100 000 семейства на първокласници и осмокласници

Държавата плаща на баби и дядовци, за да гледат внучето

Още от Труд и социална политика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.83027
  • GBP
    1
    2.27568
  • JPY
    100
    1.18127
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички