Русия намери кой да купи въглищата ѝ, но с огромна отстъпка


Русия намери кой да купи въглищата ѝ, но с огромна отстъпка
Снимка: iStock

25907

През юли Русия е успяла да намери купувачи за всички въглища, които ЕС отказа заради налагането на санкции срещу Москва, но с "изключително голяма отстъпка". Износът е пренасочен главно към Китай и Индия и остава почти непроменен. През юни износът на въглища от Русия по море възлиза на 16.45 млн. тона, става ясно от обзор на анализатори от руския неправителствен Център за енергийно развитие, цитиран от "Ведомости".

Според експертите отстъпката в цената на руските въглища, изнасяни на изток, е "изключително голяма". Изчисленията показват, че руските въглища се продават с отстъпки от над 200 долара на тон спрямо регионалния бенчмарк, т.е. на около 45–50% по-ниска цена. Отстъпката е над 10 пъти по-голяма от тази, направена в началото на годината.

Анализаторът във финансовата група "Финам" Алексей Калъчев коментира, че пренасочването на износа ще зависи от готовността на Индия да увеличи покупките на руски въглища като алтернатива на австралийските такива и да предостави кораби за насипни товари за транспортирането им. Той добави, че цени не по-ниски от 100 долара на тон устройват руските производители. Експерти очакват през следващите месеци цената на въглищата да бъде по-висока от 250 долара на тон. След европейското ембарго: Рязък скок на цената на руските въглища

Доставките на въглища към азиатските страни в повечето случаи се извършват по море. Според Асоциацията на търговските морски пристанища количеството на трансбордираните въглища в руските пристанищата през 2021 г. възлиза на 202.7 млн. тона, а износът се равнява на 223 млн. тона, показват данни на руското министерство на енергетиката, цитирани от руското издание на Forbes.

Най-големите купувачи на руски въглища

Количеството на доставените руски въглища за Европейския съюз през юли е с около 3 млн. тона по-малко в сравнение с месец по-рано. Спадът обаче "се компенсира главно от пренасочването на обемите на изток – към Индия и Китай", посочват от Центъра за енергийно развитие. Най-големите вносители на руски въглища по море през юли са Китай (6.7 млн. тона) и Индия (2 млн. тона), показват данните на компанията за стокови анализи Kpler. Ръстът на доставките за тези страни за месеца възлиза съответно на 42% и на 60%. Русия се отказва от Запада, ще продава стоки и петрол на БРИКС

Вносът на руски въглища в Китай скочи с 14% на годишна база през юли, достигайки 7,42 млн. тона, показват данни на китайските митнически служби. Това е най-високият месечен обем от поне 5 години, откакто се води сравнителна статистика. Някои китайски търговци очакват още по-големи количества руски въглища през четвъртото тримесечие, когато ТЕЦ-овете в Северен Китай натрупат запаси за зимния отоплителен сезон.

Руските висококачествени топлинни въглища се търгуваха около 150 долара за тон на база цена и навло в края на юли, докато въглищата със същото качество в австралийското пристанище Нюкасъл струваха повече от 210 долара за тон на база франко борд.

Един от факторите за увеличение на износа на твърдото гориво към азиатските страни през юни според експертите са промените в правилата за транспортиране на въглища по източните линии на руските железници, а именно по Байкало-Амурска магистрала и Транссибирската железопътна линия.

На 1 юли руското правителство върна квотите за производители на въглища в известните с въгледобива си райони Кузбас, Хакасия и Тува за приоритетен износ на изток. Количеството натоварени на руските железници въглища през периода януари-юли е намаляло с 5.5% на годишна база, като през първото полугодие спадът се равнява на 5%. Анализаторите от Центъра за енергийно развитие обаче отдадоха този спад по-скоро на намаляването на доставките за вътрешния пазар. Кой ръководи най-големия руски въгледобивен район и каква е връзката му с Путин, четете тук

Според прогнозата на Центъра за енергийно развитие през август нивата на износ на въглища ще останат непроменени спрямо тези през юли. Реалните доставки обаче ще зависят от динамиката на износа за Индия, Турция и Близкия изток.

Вносителите в ЕС в момента търсят алтернативи на руските въглища. Така вносът на Стария континент от САЩ, Колумбия, Австралия, Казахстан и Танзания се е увеличил. В началото на април ЕС прие пети пакет санкции върху Русия и наложи ембарго върху въглищата на федерацията.

Руското министерство на енергетиката съобщава, че през 2021 г. износът на въглища от Русия за ЕС възлиза на 48.8 млн. тона, като доставените количества енергийни въглища възлизат на 45.3 млн. тона, а коксовите – на 3.45 млн. тона.

Според Кирил Родионов, експерт от Института за развитие на технологиите в горивно-енергийния комплекс, успехът на пренасочването на износа на въглища ще може да бъде оценен до края на септември, когато се изчислят ефектите от влязлата в сила на 10 август забрана за внос на руски въглища в ЕС.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Въглищата ще поскъпнат. Причината е неочаквана

Цените на въглищата скачат главоломно

Китай поглъща все по-жадно евтиния руски петрол

За 100 дни война Русия продаде горива за близо 100 млрд. долара

Кои държави плащат най-много на Русия за газ, петрол и въглища

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.84844
  • GBP
    1
    2.36055
  • JPY
    100
    1.22815
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички